Matthew Quick - Napos oldal
Matthew Quick Napos oldal című regénye olyan történet, ami igazán megérinti az olvasót, mert mélyen és érzékenyen nyúl egy olyan témához, amely sokszor tabu: a mentális betegségekkel való küzdelem, különösen a bipoláris zavar. Ha valaha is elgondolkodtál azon, hogy milyen lehet egy pszichés zűrzavar közepette élni, vagy egyszerűen csak kíváncsi vagy egy olyan történetre, ami nem szépíti meg a valóságot, akkor ez a könyv neked szól.
A történet középpontjában Pat Peoples áll, egy férfi, aki miután egy traumatikus esemény következtében súlyos mentális válságba kerül, a rehabilitációját kezdve próbálja összeszedni darabjaira hullott életét. A regényben bepillantást nyerünk Pat sajátos világába, ahol a napi küzdelmek, a múlt elfelejtésére tett próbálkozások és a reménykedés keverednek, miközben Pat próbál újra megtalálni önmagát. Az olvasó folyamatosan azon tűnődik, vajon miként lehet túlélni egy olyan állapotot, amely a világot szinte teljesen más perspektívában mutatja, mint ahogy azt mások érzékelhetik.
A könyv egyik legkiemelkedőbb aspektusa, hogy fantasztikusan meg van írva. Az író úgy alakítja a történetet, hogy az érzelmileg hiteles marad, miközben a mentális betegség és annak következményei is valóságosan, sőt, fájdalmasan kerülnek ábrázolásra. Az olvasó érezheti, hogy Quick alapos kutatómunkát végzett, mielőtt nekilátott volna a történet megírásának. Biztos vagyok benne, hogy több szakirodalmat is alaposan áttanulmányozott, hogy hitelesen ábrázolja a bipoláris zavarral küzdő emberek világát. A könyv minden sorában érezni, hogy az író tudatosan építi fel a történetet, minden részlet és karakter kidolgozása átgondolt és precíz.
Pat gondolkodásmódja különösen izgalmas. Olyan világot látunk, amely tele van ismétlődő, rituális elemekkel, mintha egy technikai rendszert próbálna működtetni a férfi. A szó szerinti, szinte gépies ismétlés, amit Pat alkalmaz, hogy lenyugtassa magát, szembetűnő jelzése annak, hogy milyen nehézségekbe ütközik a mindennapi élethez való alkalmazkodás. Az olvasó számára szinte fájdalmasan valóságos, ahogyan a szavak és cselekvések egy-egy apró részletre, egy-egy pillanatra redukálódnak, mintha az élet is egy örökké ismétlődő ciklus lenne, amiből nem lehet kilépni.
A szereplők többsége is rendkívül jól kidolgozott, különösen Pat, aki komplex, mégis rendkívül emberi karakter. Az ő küzdelmeik és a környezetük reakciói mind hitelesek, és semmi sem tűnik erőltetettnek vagy kliséssé. Minden egyes szereplő más-más perspektívát ad a történethez, amely egyébként is tele van érzelmi mélységekkel és finom részletekkel.
Összességében Napos oldal egy olyan könyv, amely minden szempontból igazi mestermunka. Nemcsak a mentális egészségről, hanem az élet nehézségeiről, a reményről és az önmagunkkal való megbékélésről szól. Quick egy olyan érzékenyítő művet alkotott, amely nem esik bele a sablonos önsegítő könyvek csapdájába. Nincs benne semmi mesterkélt vagy eltúlzott, csak az őszinte valóság, ami sokkal erősebben hat, mint bárminemű megjátszott érzelmi manipuláció. A könyv valóban segíthet jobban megérteni, mi zajlik azok lelkében, akik hasonló mentális küzdelmekkel élnek.
Ez a regény egy igazi kedvencem lett, és biztos vagyok benne, hogy nem utoljára találkozom Matthew Quick írásaival. A történet filmváltozata is elérhető, a film nem képes teljes mértékben visszaadni a könyv gazdag mondanivalóját.
Ha olyan könyvet keresel, amely nemcsak szórakoztat, hanem elgondolkodtat, és egyben meg is érint, akkor Napos oldal egy igazi must-read!